• nobat@parmisdental.ir
  • 051-36635003

بهداشت دهان و دندان و رابطه آن با سلامتی و تندرستی بدن

شاید گمان کنید که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان اهمیت ندارد. اما دهان دریچه بدن شماست و بیش از آنچه فکر کنید در سلامتی بدن شما بسیار اهمیت دارد.

بهداشت دهان و دندان و رابطه آن با سلامتی و تندرستی بدن

شاید گمان کنید که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان تنها باعث خرابی دندان ها و در نهایت لثه های تان شود. اما دهان دریچه بدن شماست و بیش از آنچه فکر کنید در سلامتی بدن شما بسیار اهمیت دارد. گاهی ممکن است عفونت های لثه و دندان بر دیگر نقاط بدن اثرگذار باشد.

 

ساده ترین راه برای بهداشت دهان و دندان

دهان به طور طبیعی دارای باکتری می باشد. وقتی که چیزی می خورید ذرات غذا در دهان شما و لای دندانها باقی می مانند. این باکتری ها را می توانید به آسانی با مسواک و نخ دندان و دهانشویه برطرف کنید. اما زمانی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید این باکتری ها از کنترل خارج شده و به دیگر نقاط بدن سرایت می کنند.عفونت های شدید اطراف دندان و لثه ها از نتایج بی توجهی به این مهم هستند. بیماری های لثه امکان ورود باکتری ها به درون جریان خون را فراهم می کند.

 

حداقل دو بار مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان برای مراقبت های پیش از خراب شدن دندان توصیه می شود. یکی از دلایل استفاده از مسواک از بین بردن پلاک دندان است. پلاک دندانی حاوی لایه ای از باکتری هاست که در سطح دندان و روی دندان ها با رنگ زرد وجود دارد. این باکتری ها باعث پوسیدگی دندان خواهد شد. بیماری های لثه با التهاب لثه ها خود را نشان می دهند. که اگر درمان نشوند به صورت بافت های اطراف دندان در می آیند.

بیماری های مرتبط با بهداشت دهان و دندان

برخی بیماری هایی که با بهداشت دهان و دندان ارتباط دارند: بیماری های قلبی و عروقی شامل حمله قلبی و سکته قلبی. بیماری های تنفسی مخصوصا برای افرادی که ریه های بیمار دارند. همچنین بیماری لثه باعث زایمان زودرس در مادران باردار می شود. دیابت و مختل شدن مشکل کنترل دیابت. پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوانی که در مواردی باعث از دست دادن دندان می شود.برخی سرطان ها ، سیفیلیس ، سوزاک و… .

 

 

 

دیدگاه در"بهداشت دهان و دندان و رابطه آن با سلامتی و تندرستی بدن"

  1. […] سلامتی دهان و دندان بسیار مهم و حیاتی است. گوهر های درخشان داخل دهان ما علاوه بر زیبایی ظاهری بر سلامتی بدن هم موثر است. برای داشتن دندان های سالم از راه هایی چون مسواک زدن و نخ دندان و دهانشویه استفاده می کنیم. شاید گمان کنیم با انجام این موارد حق پاکیزگی دندان های مان را کاملا ادا کرده ایم. اما نکته مهم دیگری وجود دارد که اگر آن را رعایت نکنیم بعید است دندان های سالمی داشته باشیم. حتی اگر تمام موارد بهداشتی مربوط دهان و دندان را رعایت کنیم. این نکته که کمتر به آن اهمیت می دهیم ، تغذیه سالم است. یعنی تغذیه ای که به حفظ سلامت دهان و دندان ما کمک کند. […]

  2. […] دوره تخصصی دانشجویان به کارآموزی می­روند. از نزدیک با بیماری های دهان و دندان آشنا می­شوند. در پایان این دوره با نظارت دانشجویان […]

دیدگاه خود را بنویسید

کانال تلگرام

به روزترین مطالب دندانپزشکی

ساعت کاری کلینیک

شنبه تا پنجشنبه - 9:30 - 21:00

مشهد شهرک غرب

بلوار شریعتی بین 11 و 13
آفر ویژه ارتودنسی: مبلغ استثنایی 4.900.000 بصورت تمام اقساط توسط متخصص ارتودنسی
تماس بگیرید