• nobat@parmisdental.ir
  • 051-36635003

دانستنی هایی که قبل از انجام ایمپلنت باید بدانیم

کاشت دندان در مشهد

دانستنی هایی که قبل از انجام ایمپلنت باید بدانیم

در این متن به چند سوال اساسی در زمینه ایمپلنت و کاشت دندان به زبان ساده توضیحاتی ارائه شده است. خواندن این متن برای همه توصیه می شود خصوصا افرادی که قصد کاشت دندان دارند.


ایمپلنت چیست و چه کسانی نیاز به ایمپلنت دارند ؟

پیچ هایی از جنس فلز که با بدن سازگار هستند و با جراحی در داخل استخوان  زیر لثه جایی داده میشوند . بعداز جوش خوردن این پیچ ها در جای خود به دندان پزشک این امکان را میدهد تا با استفاده از پروتز های دندانی روکش را بر روی آنها قرار دهند

به طور کلی هر مراجعه کننده ای  که نیاز به  کشیدن دندان داشته باشد کاشت ایمپلنت گزینه ی مناسبی برای وی خواهد بود .

دندانپزشک عمومی یا متخصص میتواند کاشت دندان را در شرایطی که مورد نیاز هست انجام دهد اما با توجه به این مسئله که گرافت های وسیع استخوانی {پیوند استخوان } باید توسط متخصص جراحی فک و صورت در بیمارستان انجام شود همچنین برای جراحی سینوس لیفت باز ، باید توسط جراح متخصص فک و صورت یا متخصص کاشت دندان در بیمارستان یا مطب انجام شود .ایمپلنت برای چه سن هایی مناسب هست ؟

زمانی که اسکلت صورت شکل کامل خود را پیدا کرده باشد ، در غیر این صورت در آینده احتمال دارد به دلیل رشد فک و صورت ایمپلنت دندانی کوتاه تر به نظر برسد و به طور معمول این پروسه زمانی تا ۱۸ سالگی طول خواهد کشید .

در موارد خاص در سن های پایین تر در صورتی که تک دندان باشد میتوان ایمپلنت انجام داد ولی باید پروتز دندانی بعد از ۱۸ سالگی  تعویض  گردد .

برای انجام ایمپلنت فوری باید متخصص مورد نظر شرایط شما را بررسی کند و از اینکه شما شرایط انجام این کار را دارید اطمینان خاطر حاصل شود .مراحل و طول درمان کاشت ایمپلنت :

جلسه ۱                     کاشت فیکسچر                                      روز   اول

جلسه ۲                     باز کردن بخیه بعد                                 بعد از ۱۵ روز

جلسه ۳                     چکاپ دوماه بعد                                    بعد از دو ماه

جلسه ۴                     بستن هیلینگ یک ماه بعد                      بعد از سه ماه

جلسه ۵                     قالبگیری بعد از ۱۵ روز                          بعد از سه ماه و نیم

جلسه ۶                  امتحان فریم پنج روز بعد                          پنج روز بعد از  قالبگیریآیا بدن ایمپلنت را پس میزند ؟ یا ایمپلنت خراب میشود ؟

خیر . ایمپلنت جایگزین دائمی دندان میباشد ، بر خلاف دیگر پیوند ها ( کلیه ، قلب، و …..) پس نمیخورد زیرا تیتانیوم فلزی است که با محیط بدن به طور کامل سازگار میباشد .مراقبتهای بعد از جراحی ایمپلنت

  • به مدت ۱ روز از مسواک زدن در اطراف ناحیه جراحی  خودداری کنید .
  • به طور کلی شست و شوی دهان تا ۸ ساعت بعد از عمل جراحی ایمپلنت  توصیه نمیشود .
  • روز بعد از عمل جراحی از دهان شویه استفاده کنید . بهترین محلول شستشو کلرهگزیدین روزی ۳ بار میباشد .
  • بعد از عمل جراحی نوشیدن به راحتی امکان پذیر میباشد اما توجه داشته باشید که برای خوردن باید بی حسی اثر خود را از دست داده باشد .
  • ایمپلنت نیز مانند دندان میباشد و به مراقبت نیاز دارد زیرا عفونت های میکروبی باعث عفونت لثه میشود . بنابر این توصیه میشود از مسواک ، نخ دندان ، و ترجیحا از خمیر دندان های مخصوص ایمپلنت استفاده شود .
  • بعد از عمل جراحی افراد باید به مدت سه روز از نوشیدن چایی ، قهوه و کشیدن سیگار خود داری کنند .به طور کلی استعمال دخانیات مانند سیگار و مواد مخدر همچنین استفاده مشروبات الکلی موفقیت کاشت  را کاهش میدهد .

 


اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

کانال تلگرام

به روزترین مطالب دندانپزشکی

ساعت کاری کلینیک

شنبه تا پنجشنبه - 9:30 - 21:00

مشهد شهرک غرب

بلوار شریعتی بین 11 و 13
آفر ویژه ارتودنسی: مبلغ استثنایی 4.900.000 بصورت تمام اقساط توسط متخصص ارتودنسی
تماس بگیرید